Kamera Sistemi Kurulumu

Kamera Sistemi Kurulumu

14 Kasım 2018 0 Yazar: admin

Güvenlik kamerası için önerdiğimiz 15 farklı ipucu

1 KAMERA LENS CAMLARI
cctv kamera sistemi ön cam kısmı olarak ifade edilir.Ön cam lenslerini stabil ağırlıklar ile control etmelisiniz.Egerki kameramızın camı kirli ve tozlu ise net ve sağlıklı çekim yapmaz.temizlenmesi daime önerilir.Temizler iken kimyasal ve ucucu alkollerden sakınılması gerekmektedir aksi taktirde camına zarar verebilir ve cihaz için sağlıklı görüntü almasını engeller.Temizlik için microfiber bezler,pamuksuz bez,cam için önerilen solisyonlar olabilir.

2 GÖRÜŞ AÇINISINI BELİRTİNİZ.
Güzel bir açı alabiniz için öncelik ile kameranızın alt kesimlerden ziyade üst bölgelere konumlandırmanız açısını daha geniş tutmanıza yardımcı olabilir.açısını ayarladığınız yerin kamera lensinin önüne birşeyler gelmesinden sakının bu örnek ağaç dalı ve bitkilerin gelmemesine özen gösterin.Güvenlik kamerası kadrajına ne kadar alan alabilir isek o kadar karlıve verimli olur.Açıyı doğru analiz edebilecek bir çok güvenlik kamerası mevcuttur .ofis ortamlarında kullancagınız balık gözü ve dome tip kamera kullanabilirsiniz .Açık hava mekanlarda ise dış tip su ve hava şartlarına dayanıklı seçebilirsiniz.Güvenlik kamerasını satın almadan once Lensin minimetrelik açısını kulllanacagınız mekan ve dış ortamların açı ve metrekaresine gore belirleyebilirsiniz.

3 KAMERA İÇİN UYGUN YERLER
Cctv sistemi secerken kullanacagınız yerlere dayanıklılığını control ederek satın almalısınız.Açık havada kulanacağınız dış ortam kameralarınızın suya ve hava koşullarına dayanıklı olmasına özen gösteriniz.Dış tip kameranızın gövdesinin plastic olmamasına dikkat etmelisiniz.Esnek ağaç dallarından ve üstüne düşebilecek maddelerden uzak tutmalısınız .Montaj yapılır iken boş vida yerlerinin bırakılmamasından emin olunuz.

4 CCTV SİSTEM KROZYON ANALİZİ YAPINIZ

Cctv sisteminizin kamera boyasının sağlam olmasına dikkat ediniz aksi taktirde paslanmasına neden olur ve bu durum zamanla deformasyon ile şase yapmasına neden olur.kablosunun sağlamlığını control ediniz kesik ,yada defor olmuş bir yeri olmaması cihazın ömrü için sağlıklı olur.Son olarak kameranın lens camında cizikler olmamasına önem gösteriniz.

5 TÜM KABLOLARIN DOĞRU BİR ŞEKİLDE BAĞLANDIĞINDAN EMİN OLUN

Dvr cihazın içine harddiskin hareket etmemesi için sıkı bağlayın ,Dvr kapagını tam otutturarak sıkı vidalayın aksi halde cihaz içine toz alarak cihazın ömrünü kısaltır. Gerekilen yerlere kablo çekimini yaparken kablolarda defor belirtisi gördüğünüzde yenisi ile değiştirin kameralara güc vermek için doğru marka trafo (güç kaynağı) kullanın.Dvr a girecek bnc uclarının düzgün bağlandığından emin olun motitör ,dvr ve trafonun prize iyi bağlandığından emin olun.Aksi taktirde cihazına ani kapanmasına bu aksiyonda cihazın arızalanmasına neden olabir.

6 GÜÇ KAYNAĞINI KONTROL EDİNİZ
Yağmurlu havalarda ,elektirik kesintilerinde diger istenmeyen durumlardan zararsız kalmak için cihazı alır iken modeli ve markasına dikkat ediniz.Aksi halde dvr cihazınıza fazla elektirik akımına ve buda cihazın dvr ın bozulmasına neden olur.

7 DVR TEMİZLİĞİNİ YAPIN
Dvr zamanla içine toz alır ve buda cihazın sağlıklı çalışmasını önler. sorunlar ile karşılaşmamak için cihazın temizliğini yapmamız gerekmektedir fön makinası yada komporösör yardımı ile temizliyebilirsiniz.Dvr iç donanımına ait fanını temizliğine dikkat etmemiz gerekir aksi taktirde fan yavaşlar yada durur iç donanıma hava sirkilasyon yapamaz ve cihaz arıza durumuna düşer çalışmaz.

8 SABİT DİSK (HARDDİSK) SÜRÜCÜ
çok miktarda zaman dilimini tutmak için kullanılan harddiklerin hal hazırdaki sisteminize uygunluğunu control ediniz .kamera sayısına gore ve megapikseline gore tercih edilmelidir.Sistemsel olarak bazı dvr ların harekete duyarlı özellikleri mevcut olup buna görede secim yapabilirsiniz.

9 KAYIT SORUNU
DVR cihazlarına takılan hardisklerin 2. El olmadığına ☺ dvr modellerinin markalrına dikkat edilmelidir.Aksi taktirde cihazınız ilk süreçlerde kayıt yapmasına ragmen ilerleyen süreçlerde bu durum tam aksine kayıt yapmayabilir.Dvr cihazını alırken genel kapsamlı analizini gözlemleyiniz cizik ,darbe , garanti belgesine ,soluk ,tozlu olmamasına dikkat ediniz.harddiski satın alır iken marka modeline ve izin garanti belgesine ve üst pragrafta belirttiğimiz ayrıntılara özen gösteriniz.

10 GECE GÖRÜŞ İÇİN YARDIMCI AYDINLATMALAR

Bazı kamera modellerinin gece görüş özellikleri olmasına ragmen açıklanlarda meydana gelen fırtına ,yağmur ,sis , ve kamera açılarının kadrajını daha verimli kullanabilmeniz için yardım ci aydınlatma ve direkleri kullanabilirsiniz.Şüpheli şahısların analizi içinde yardımcı olur.

11 DVR KAYIT CİHAZINIZIN SAATİNİ VE TARİHİNİ AYARLAYIN
Dvr cihazınızın saatini doğru ayarlanmalı ve ekranda belirtilmesine dikkat edilmelidir.Aksi taktirde güncel saat dilimine gore kaydı arama sırasında aradınız kaydı bulamayabilirsiniz.

12 DOĞRU FİRMAYLA KAPSAMLI BAKIM ANLAŞMASI YAPIN
Hal hazırdaki kurulan sisteminize tam zamanlı vakit ayırabilecek firmalar ile kontak kurmalısınız.teknik anlamda CCTV system alanında uzman ekiplere sahip kolay ulaşabilincek işletmeler ile temasa geçmelisinz.Tercihinizde iyi iş çıkaran professional destek ve bakım yapan firma olması ve acil durumlarda konumlarınıza hızlı ulaşan bir işletme seçmelisiniz .Seçtiğiniz işletme ile mutlaka SÖZLEME yapmalısınız.

NESİL GÜVENLİK SİSTEMLERİ 
0312 911 46 40
ANKARA