GÜVENLİK AMAÇLI IP KAMERA KAYIT CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ

GÜVENLİK AMAÇLI IP KAMERA KAYIT CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ

25 Ocak 2018 0 Yazar: admin

 

GÜVENLİK AMAÇLI IP KAMERA KAYIT CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ

  1. Cihaz, IP kameralara TCP/IP data protokolü üzerinden erişim sağlayarak kayıt ve görüntü transferi yapabilen “Network Video Kaydedicisi” (Network Video Recorder) NVR olmalıdır.
  2. Cihaz kameradan gelen görüntü datasını kendi üzerinden Canlı izletme, geriye dönük kayıtları izletme, yedekleme ve uzaktan erişim yapabilmelidir.
  3. Cihazda kendi markası olan kameraları desteklerken aynı zamanda Onvif desteği ile farklı markalardan görüntü alabilmelidir.
  4. Cihaz 4 kanal ip kamera desteği ile toplamda Full HD (1080P) 100fps, her bir kanal Full HD (1080P) 25Fps gerçek zamanlı kayıt yapabilmelidir.
  5. Cihazın ip kamera çözünürlük desteği D1, 720P, 1080P olmalıdır.
  6. Cihazda kayıt çözünürlüğü CIF, D1, 720P, 1080P olarak her kamera için ayrı ayarlanabilmelidir.
  7. Cihazda her kameranın kayıt hızı 1,2,3,4,5,8,12,25 FPS olarak birbirinden bağımsız ayarlanabilmelidir.
  8. Cihaz kayıt depolama optimizasyonu sağlar yapıda, yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesinde Mega piksel kameralara bağlantı kurup ses ve görüntü kaydedip eşzamanlı olarak transfer yapabilmelidir.

9.Cihaz H264 sıkıştırma teknolojisini destekleyebilir özellikte olmalıdır.

10.Cihaz üzerinde monitör bağlantısı yapılmasını sağlayan VGA ve HDMI çıkışları bulunmalıdır, ekran çözünürlüğü farklı değerlerde seçilebilir olmalıdır ve 1920 x 1080 çözünürlüğü cihaz tarafından desteklenmelidir. Bu sayede herhangi bir bilgisayara ihtiyaç olmadan görüntüleme cihaz üzerinden yapılabilmelidir.

11.Cihazda minimum 2 adet USB çıkışı bulunmalı, gerektiğinde USB çıkışlarından yedekleme yapılabilmelidir.

12.Cihazda USB cihazına ek olarak Harici HDD, Harici CD/DVD-RW, Client Software ve Webserver sunucusuna da yedek alınabilmelidir.

13.Cihaz FTP sunucusuna otomatik olarak yedekleme yapabilmelidir. Otomatik yedekleme kanal bazlı olarak seçilebilmelidir.

14.Cihaz üzerinden kullanıcı dostu grafik ara yüz ile kolay yapılandırılabilir yapıda olmalıdır.

15.Cihazdaki tüm kontroller kendi üzerinden ve USB mouse kullanılarak yapılabilmelidir, ayrıca uzak erişimde web sayfası ve merkezi yazılım üzerinden de yapılabilmelidir.

16.NVR üreticisinin NVR ile beraber sunacağı 64 kanal destekli merkezi yazılımı sayesinde aynı üretici tarafından üretilen tüm NVR, DVR ve IP kamera modellerinin tek bir platformda yönetilebilir özelliği olmalıdır.

17.Cihaz ip kameraları otomatik olarak bulabilmeli ve ekleyebilmelidir ayrıca istenildiğinde ip kamera bilgileri manuel olarak girilip tanımlama yapılabilmelidir.

18.Cihazda, kayıttan ve canlı izleme de en az 8X dijital zoom yaparak görüntü içerindeki istenilen bölgeyi büyütme özelliği olmalıdır.

19.Cihazda Türkçe ve çoklu dil desteği olmalıdır.

20.Cihaz çift yönlü ses haberleşme özelliğine sahip olmalıdır. Kameralardan ses alınabilmeli ve cihaz üzerine takılan mikrofon aracılığı ile ses gönderilebilmelidir.

21.Cihaz kamera kaydı ile birlikte ses kaydı yapabilir yapıda olmalıdır.

22.Cihaz üzerindeki görünteleme modları tam ekran, bölünmüş kareler, otomatik seçici, olarak ayarlanabilmelidir.

23.Cihazda ekran bölme modları 1,4,6,7,8 şeklinde şeçilebilmelidir.

24.Cihaza eklenen kameralar arasında manuel olarak belirlenen süre aralıklarında görüntüler arası geçiş özelliği bulunmalıdır.

25.Cihaz üzerine 4 adet HDD sürücüsü takılabilmelidir. Sürücü başına 4TB kapasite ve üzeri cihaz tarafından desteklenmelidir.

26.Cihazda kayıt modları sürekli kayıt, programlı kayıt, alarm tetikli kayıt, hareket algılamalı kayıt olarak seçilebilmelidir.

27.Cihazda, her kamera ayrı olarak günlük ve haftalık takvime bağlı bir şekilde kayıt yapması programlanabilmelidir.

28.Cihazda kayıt kalitesi 4 farklı seviyede ayarlanabilmelidir.

29.Cihazda olay bazlı kayıtta olay öncesi 5 ile 300 saniye ve sonrasında 5 ile 300 saniye olarak süre tanımlanabilmelidir.

30.Cihazda kayıt araması tarih ve saate göre, olay durumuna göre, öngörüntülemeli olarak yapılabilmelidir.

31.Cihazda Kayıt izleme kontrolü olarak hızlı, yavaş, ileri, geri, adım adım, durdurma seçenekleri ile yapılabilmelidir.

32.Cihazdaki kayıtların yedeklemesi kendi üzerinden USB-DVD ve USB Flash bellek kullanılarak yapılabilmelidir. Ayrıca uzak erişim üzerinden web sayfası ve merkezi yazılım ile yedekleme yapılabilmelidir.

33.Cihaz üzerinden usb ile alınan görüntü kayıtları Avi dosya formatında yedeklenebilmelidir.

34.Cihaz haberleşme protokollerinden TCP/IP, DDNS, NTP, UPnP, SMTP, DHCP protokollerini desteklemelidir.

35.Cihaz Dinamik, Statik IP ve DDNS desteklemelidir.

36.Her cihazın kendine ait bir seri numarası (Hostname’ i) olmalı ve uzak kullanıcılar DDNS desteği sayesinde bu seri numarası ile internet Explorer üzerinden cihaza bağlanabilmelidir.

37.Cihaz, UPnP desteği ile otomatik olarak IP kameraları bulabilmeli ve aynı zamanda ağ üzerinden kolay bulunabilir bir yapıda olmalıdır.

38.Cihaz saat tarih ayarını NTP protokolü aracılığı NTP sunucusu üzerinden otomatik olarak alabilmelidir.

40.Cihaz üzerinde kamera bağlantıları için 4 adet POE destekli ethernet girişi bulunmalı, takılan kamerayı otomatik bulabilme özelliğine sahip olmalıdır.

41.Ayarlanabilir Band genişliği (Band Width) sayesinde Network ve Internet üzerinden görüntü transferi için bant genişliği 4 Kbps ile 64 Mbps arasında ya da Limitsiz olarak ayarlanabilmelidir.

42.Cihazın ping block özelliği bulunacak bu sayede cihazda bu özelliğin etkinleştirilmesi ile cihaza herhangi bir kullanıcı tarafından ping gönderilemeyecektir.

43.Cihazda scan block (tarama bloklama) özelliği bulunacak bu sayede özelliğin etkinleştirilmesi ile herhangi bir kullanıcı tarafından tarama programı ile cihazın IP adresi bulunamayacaktır.

44.Cihaza farklı yetki seviyelerinde kullanıcı tanımlanabilmelidir ve minimum 10 kullanıcı tanımlaması yapılabilmelidir. Kullanıcılara izleyeceği kameralar için yetki verilebilmelidir. 65.Cihazın görüntüsü üzerinde network üzerinden kaç kişinin bağlı olduğunu görülebilmelidir.

45.Cihaza aynı anda 10 kullanıcı uzak erişim ile bağlanabilmelidir.

46.Cihaza Windows ve MAC işletim sistemleri üzerinden erişim sağlanabilmelidir.

47.Cihaz, enerji kesilip gelmesinde otomatik olarak çalışmaya başlayarak kayıt yapabilmelidir.

48.Cihazın, sistem, network durumu, video kaybı ve olay geçmişlerini tutabilen log (günlük) özelliği olmalıdır.

49.Cihazda yapılan tüm ayarlamalar yedeklenebilmeli gerektiğinde tekrar yüklenebilmelidir.

50.Cihazın yazılım güncellemesi USB bellek ve uzak erişim üzerinden yapılabilmelidir.

51.Cihazda oluşacak güç hatası gibi problemlerde eski ayarlarını koruyarak yeniden başlamasını sağlayan watchdog özelliği bulunmalıdır.

52.Cihaz harici olarak 12V, en az 5A Güç adaptörü ile çalışmalıdır.

53.Cihaz en az +5°C en çok 40° sıcaklık ve en az 30% en çok 80% yoğuşmasız nem değerlerinde çalışabilir yapıda olmalıdır.

54.Kamera, dijital ünite limitlerine göre test edildiği ve zararlı sinyallere karşı koruma devrelerine sahip olduğu belirten FCC belgesine sahip olmalıdır.

55.Cihaz, üretim sırasında çevre ve insan sağlığını tehdit edici kimyasal maddelerin kullanılmadığını belirtir RoHS ibaresine sahip olmalıdır.

56.Cihaz, Avrupa standartlarına uyumlu olduğunu gösterir CE belgesine sahip olmalıdır.

57.16 kamera ve üzeri desteklemelidir

57.Cihaz, en az 2 (iki) yıl üretici ya da ithalatçı firma garantisine sahip olmalıdır.